sobota, 30 listopada 2024

Wystawa: 20 lat Galerii Fotografii ZPAF we Wrocławiu 2003-2023


20 lat Galerii Fotografii ZPAF we Wrocławiu 2003-2023
Wernisaż: 04.12.2024, godz. 18.00
Wystawa: 04-29.12.2024

Galeria Fotografii ZPAF
ul. św. Marcina 4, Wrocławiu

Wydarzenie FB: www.facebook.com/events/1079277513923467
Więcej informacji o wystawie oraz katalog: link do strony ZPAF

Uczestnicy wystawy:

Teresa Anniuk-Gulak, Agnieszka Antosiewicz-Mas, Patrycja Basińska, Jaga Bjeńkova, Jacek Boczar, Xeniya Brik, Marek Bułaj, Czesław Chwiszczuk, Monika Cichoszewska, Zdzisław Dados, Elżbieta Drewniak, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Alek Figura, Tomasz Fronckiewicz, Grzegorz Gajos, Łukasz Gawroński, Ewa Gnus, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Zenon Harasym, Mariusz Hertmann, Roman Hlawacz, Jarosław Jarema, Piotr Komorowski, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Adam Lesisz, Józef Ligęza, Marek Liksztet, Halina Marduła, Ewa Martyniszyn, Marek Maruszak, Janusz Moniatowicz, Janusz Musiał, Mariusz Mykicki, Roland Okoń, Mateusz Palka, Tobiasz Papuczys, Michał Pietrzak, Przemek Piwowar, Andrzej Płochocki, Magda Podsiadły, Titus Poplawski, Tadeusz Piotr Prociak, Mariusz Raźniewski, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Dorota Sitnik, Łukasz Spychała, Maciej Stawiński, Maciej Stobierski, Sławomir Tobis, Aneta Więcek-Zabłotna, Marcin Wiktorski, Jerzy Wojtowicz, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Waldemar Zieliński

Kurator: Marek Bułaj
Współpraca kuratorska: Michał Pietrzak

Galeria Fotografii ZPAF powstała w 2003 roku z inicjatywy Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików przy współpracy z prof. Elżbietą Wernio i galerią Manufaktura. W latach 2003–2021 funkcjonowała pod nazwą Galeria Za Szafą. W listopadzie 2021 roku nastąpiło powiększenie przestrzeni galerii w wyniku remontu frontowej części lokalu (uprzednio zajmowanej przez galerię Manufaktura) oraz zmiana jej nazwy. Od początku swojej działalności mieści się w lokalu będącym siedzibą Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików przy ul. św. Marcina 4 we Wrocławiu, w historycznym centrum miasta.

Początek działalności galerii charakteryzował się przemiennością ekspozycji – fotografia i inne dyscypliny plastyczne. Wystawy te były realizowane pod kierownictwem prof. Elżbiety Wernio, która odpowiadała także za ich oprawę graficzną. W latach 2009–2017 za program galerii odpowiadał Zarząd OD ZPAF, a galerię prowadził Krzysztof Kowalski. W tym okresie prezentowana była tu wyłącznie fotografia. W 2017 roku została powołana Rada Programowa galerii w składzie: Krzysztof Kowalski, Stanisław Kulawiak i Michał Pietrzak. Od 2023 roku w jej skład wchodzą: Grzegorz Gajos, Michał Pietrzak i Marcin Wiktorski. Do jej zadań należy koordynacja planu wystaw, czuwanie nad linią programową galerii oraz dbałość o wysoką jakość merytoryczną oraz tematyczną prezentowanych postaw artystycznych. W latach 2014–2023 za opracowanie kart katalogowych i plakatów odpowiadał Stanisław Kulawiak. Twórcą aktualnego layoutu galerii jest Grzegorz Gajos, który od czerwca 2023 roku odpowiada także za opracowanie materiałów graficznych do poszczególnych wystaw. Rocznie realizowanych jest tu około dwunastu ekspozycji. Kierownikiem Galerii Fotografii ZPAF jest Krzysztof Kowalski.

Galeria powstała w celu realizowania zadań statutowych Związku Polskich Artystów Fotografików oraz wykorzystania potencjału jego członków do stworzenia znaczącego ośrodka kulturotwórczego i promocji sztuki. Prezentowane są tu wystawy indywidualne i zbiorowe członków ZPAF, kandydatów do członkostwa w związku oraz artystów wykazujący się duża dojrzałością twórczą.

Rada Programowa Galerii Fotografii ZPAF:
Grzegorz Gajos, Michał Pietrzak, Marcin Wiktorski

Kierownik Galerii Fotografii ZPAF:
Krzysztof Kowalski

Okręgowa Rada Artystyczna OD ZPAF:
Piotr Komorowski, Czesław Chwiszczuk, Maciej Stawiński

Organizator wystawy i wydawca katalogu:
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski
ul. św. Marcina 4, 50-327 Wrocław, www.zpaf.wroclaw.pl

Redakcja katalogu: Michał Pietrzak
Tekst: Janusz Musiał
Opracowanie graficzne: Grzegorz Gajos

Wystawa i katalog zostały sfinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

czwartek, 21 listopada 2024

Spotkanie z Tomaszem Kiznym w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego

20.11.2024 roku odbyło się spotkanie z Tomaszem z Kiznym w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu koordynowanego przez Małgorzatę Skotnicką-Palkę. Wydarzenie poświęcone było działalności Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi, która działała w latach 1982-1991. Do 1989 roku była jedyną niezależną agencją fotograficzną w Polsce. Jej członkowie dokumentowali wydarzenia stanu wojennego, strajki, demonstracje, happeningi, aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, krwawą w Rumunii, upadek komunizmu w ZSRR. To dzięki agencji świat obiegły zarejestrowane obrazy m.in. ciężarówki ZOMO, która przejechała nad demonstrantem Jarosławem Hykiem na placu Czerwonym we Wrocławiu w sierpniu 1982 roku. Wśród imponującej liczby gości (60 osób) byli także członkowie i przyjaciele Dementi, m.in.: Rafał Bubnicki, Dariusz Doliński, Andrzej Łuc, Andrzej Siciński i Wojciech Wójcik.









































 Fotografowali: Barbara Techmańska, Małgorzata Skotnicka-Palka, Mateusz Palka

czwartek, 14 listopada 2024

Spotkanie z Tomaszem Kiznym

Serdecznie zapraszam w najbliższą środę 20 listopada o godzinie 17:00 do Audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (wejście przez Instytut Kulturoznawstwa od ul. Szewskiej 50/51) na spotkanie z Tomaszem Kiznym, który opowie o swojej działalności w Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi. 

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu warsztatów pt. „Muzeum jako projekt. Spotkania z twórcami muzealnych narracji”. 
Koordynatorką projektu jest Małgorzata Skotnicka-Palka. 

Wstęp wolny.