czwartek, 27 czerwca 2013

Podwodny Wrocław, archiwalnie

Już w sobotę, 29 czerwca, rusza kolejna odsłona festiwalu "Podwodny Wrocław". To okazja, aby przypomnieć drugą edycję z 2009 roku, gdzie miała miejsce wystawa fotografii, której kuratorem był Andrzej Ploch

W wystawie w 2009 w ramach festiwalu "Podwodny Wrocław" roku wzięli udział: Adam Bończa-Pióro, Jacek Braun, Czesław Chwiszczuk, Andrzej Dudek-Dürer, Zenon Harasym, Zdzisław Holuka, Małgorzata Kazimierczak, Stanisław Kokurewicz, Bogdan Konopka, Andrzej Lechowicz, Adam Lesisz, Mateusz Palka, Michał Pietrzak, Andrzej Ploch, Tadeusz Sawa-Borysławski i Janusz Stankiewicz. 

W tekście towarzyszącym wystawie Andrzej Ploch pisał: "Wrocław" to już druga wystawa pod tym tytułem, której myślą przewodnią jest zaprezentowanie artystów i fotografii związanych z miastem. Tak dobrany temat ekspozycji pozwala bez zbytniego skrępowania na swobodną wypowiedź wszystkich uczestnikom. Spowodowało to dużą różnorodność pokazywanych prac, ale w domyśle taki właśnie był zamysł tej wystawy. Pojawienie się archiwalnych prac, moim zdaniem, dowodzi powstawania silnego związku ludzi i miasta, gdzie spędzili dobre, a czasem i tragiczne chwile swego życia. Zapraszam do obejrzenia fotografii"

W folderze widniał następujący tekst: MY WROCŁAWIANIE - Fotografie Wrocławia - wykonane przez czołowych fotografików polskich 40 fotogramów pokazanych na tyłach browaru. Zamysłem wystawy „Wrocław 2” byłaby kontynuacja próby szukania i utrwalania tożsamości mieszkańców Dolnego Śląska wokół jego stolicy Wrocławia. Do prezentacji zostaną zaproszeni artyści których nazwiska wiążą się z historią wrocławskiej kultury.


 Murale Bogdana Konopki, fot. M. Palka


Andrzej Lachowicz, fot. M. Palka


Czesław Chwiszczuk, fot. M. Palka


Janusz Stankiewicz, Adam Bończa-Póro, fot. M. Palka


 Adam Lesisz, fot. M. Palka


Małgorzata Kazimierczak, fot. M. Palka


Mateusz Palka, Andrzej Dudek-Dürer, fot. M. Palka


Późną jesienią fotografie prezentowane w ramach festiwalu Podwodny Wrocław, wzbogacone o inne prace, trafiły do Galerii za Miedzą w Lubomierzu

14.11.2009, fot. A. Ploch


14.11.2009, fot. A. Ploch


14.11.2009, fot. A. Ploch

Druga edycja "Podwodnego Wrocławia" dawała możliwość obejrzenia prac Janusza Stankiewicza, który przygotował na wystawę fotografie przedstawiające jego brata, Geta-Stankiewicza (z września 2001 i marca 2003). W Galerii za Miedzą prezentowany był ponadto wybór zdjęci z jego artystycznego projektu "Epitafium i wiatr...", którego wystawa miała miejsce we wrocławskiej BWA we wrześniu 2005 roku. W maju br. Janusz Stankiewicz prezentował swoje fotografie w Domku Miedziorytnika na wystawie "Oszmiański aparat'czik". Oszmiański, ponieważ było to miasto rodzinne braci. Aparat'czik, jest kalamburem słownym, gdzie "czik" onomatopeicznie odnosi się do dźwięku migawki aparatu. 

 Janusz Stankiewicz z wiceprezydentem Wrocławia Adamem Grehlem i Markiem Stanielewiczem, 14 maja 2013, fot. M. Palka