czwartek, 29 grudnia 2016

Stéphane Duroy "Again and Again" w Le Bal

Dwa dni temu dostałem od organizatorów zapowiedź kolejnej ciekawej wystawy, którą przygotowuje paryska galeria Le Bal. Już 6 stycznia zobaczymy rewelacyjnego Stéphane'a Duroya z ekspozycją Again and Again zbudowaną w oparciu o czterdzieści lat jego pracy twórczej, poświęconej dusznemu światu, od Europy po Stany Zjednoczone. Mottem stają się dla Duroya słowa Franza Kafki: "We photograph things to chase them from our mind. My stories are a way of closing the eyes".

Biorąc pod uwagę wcześniejsze realizacje tej galerii, można być pewnym, że i tym razem czeka nas ciekawa i znacząca wystawa. Ponieważ pierwszego lutego wybieram się do Paryża, uda mi się jeszcze zdać z niej relację. 

Więcej o ekspozycji na stronie galerii: link
 



Stéphane Duroy

Stéphane Duroy

piątek, 16 grudnia 2016

François Cheval - "Times are hard, very, very hard, and are going to be harder in France in 2017"

Po 20 kierowania Muzeum Nicéphore'a Niépce'a w Chalon-sur-Saône François Cheval kończy swą pracę w tej placówce. Na łamach pisma "L'Oeil de la Photographie" udzielił Sophie Bernard ciekawego wywiadu, do którego lektury gorąco zapraszam: link. Na marginesie warto przypomnieć, że od 2011 roku Muzeum we współpracy z firmą BMW organizowało coroczny program rezydencji fotograficznych w ramach Rencontres d'Arles. 




poniedziałek, 12 grudnia 2016

"The Collector's Eye" w Strasburgu

10 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Strasburgu otwarto wystawę "The Collector's Eye". Składają się na nią prace wypożyczone przez dziewięciu kolekcjonerów - w tym bogaty wybór fotografii. Wystawiono m.in takich artystów jak: Berenice Abbott, Manuel Alvarez Bravo, Brassaï, Henri Cartier-Bresson, Bogdan Konopka, Robert Mapplethorpe, Ian Peterson, Irving Penn, Jan Saudek, Josef Sudek, Joel-Peter Witkin.   

Więcej: link





wtorek, 6 grudnia 2016

Provoke w Le Bal


Jeszcze tylko do 11 grudnia w paryskiej galerii Le Bal będzie miała miejsce prezentacja Provoke. Entre contestation et performance – La photographie au Japon 1960-1975 poświęcona kultowemu japońskiemu magazynowi „Provoke”, który od lat 60. silnie wpłynął na estetykę fotografii – współpracował z nim m.in. Daidō Moriyama. Więcej: link

Galeria Le Bal jest jednym z ciekawszych miejsc fotograficznych w Paryżu. Między majem a sierpniem 2012 roku była tam świetna wystawa Chrisa Killipa, o której pisałem dwa słowa (link). W galeryjnej księgarni leżały wtedy do kupienia za bezcen albumy z jego autografami...

  Daidō Moriyama - Accident



Shōmei Tōmatsu - Interface


czwartek, 29 września 2016

Obsesja 2017?


W ubiegłym roku zrobiłem tylko kilka wczesnowiosennych zdjęć do cyklu poświęconego obecności wieżowca Sky Tower we Wrocławiu (więcej: link). W tym roku ani jednego. Natłok innych spraw, ale również silna potrzeba przepracowania całej serii sprawiły, że "Obsesja" mocno przygasła. Tymczasem przypomniałem sobie o miejscu, które znalazłem 1,5 roku temu, z którego mam wizualną notatkę zrobioną kompaktem.

Czy ten kadr jest atrakcyjny?
Jeśli tak, to trzeba będzie czekać do marca. I lepiej chyba założyć pod niego do kaset Ektara, który zrezygnowany śpi w lodówce między bananami, piwem, jabłkami i marchewką...

sobota, 24 września 2016

"Bez przysłony" - ciąg dalszy

Właśnie ukazała się kolejna publikacja Krzysztofa Szymoniaka - "Wielki Indeks Osobowy", dopełniająca jego książkę o "Kwartalniku Fotografia". Obie części opracowania "Bez przysłony" zaprezentowane zostaną we Wrześni w siedzibie byłego wydawcy "KF" 21 października na spotkaniu promocyjnym. 





wtorek, 13 września 2016

Krzysztof Miller

Patrzę na portret Krzysztofa Millera, który w 1989 roku wykonał mu Sławomir Sierzputowski (link). Na tym zdjęciu ma bardzo niewinne, ale jednocześnie przykuwające uwagę spojrzenie. Jest młody, ma 27 lat. W tym przełomowym dla historii roku także dla niego wszystko miało się dopiero zacząć. Wieloletnia współpraca z "Gazetą", wojenne dramaty. Niby to niemożliwe, ale w jego oczach już tak wiele widać. Na pewno głęboką wrażliwość, jaką zachował w sobie do końca. Cholernie dużo fotograficznej mądrości, na którą chyba ten świat nie zasługuje.

Rozmawialiśmy tylko raz, w marcu tego roku. Był niezwykle skromny, trochę wycofany, bardzo miły. Wyczuwało się też w nim sporo pewnej formy niepokoju.




Parę słów o zmarłym fotoreporterze także na Fototapecie - pióra Marka Grygla (link). 

środa, 7 września 2016

Małe jest piękne w Chinach

Dobre wieści od Bogdana Konopki! 10 września otwiera się w Szanghaju jego wystawa "Small is beautiful".


Wystawa w OFOTO Gallery już wisi: 

Więcej informacji na stronie Galerii Françoise Paviot: link oraz: tu.

 Trzymam kciuki za udany wernisaż i jeśli tylko je dostanę, to chętnie podzielę się większą ilością zdjęć.

wtorek, 2 sierpnia 2016

Arczyński #100

Zapraszam na wystawę zdjęć Stefana Arczyńskiego, którą przygotowaliśmy w Ossolińskim Muzeum Pana Tadeusza (Wrocław, Rynek 6) z okazji setnych urodzin fotografa. Do września będzie można zobaczyć wiele barwnych twarzy, zmęczonych cyklistów z Wyścigu Pokoju, odbudowę Wrocławia, pełną entuzjazmu widownię na koncercie Marleny Dietrich, Jeana Louisa Barraulta dyskutującego o teatrze z Henrykiem Tomaszewskim czy wielbicieli Jana Kiepury witających go na wrocławskim dworcu.

Wstęp wolny.
Więcej informacji: tu








wtorek, 14 czerwca 2016

Wystawa Dwa Poziomy

Zaproszono mnie do ciekawego projektu - Dwa Poziomy.  12 dzieci i 12 dorosłych fotografów nie znając się i nie kontaktując wzajemnie wykonuje zdjęcia na zadany temat. Efektem jest 12 różnych par fotografii, które spotykają się dopiero na wystawie.
Wernisaż 23 czerwca o godzinie 18:00 w Barbarze przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu.
Zapraszam!

Więcej informacji: http://dwapoziomy.pl/



































W tym roku w projekcie biorą udział: Ewa Andrzejewska, Alek Figura, Barbara Górniak, Piotr Komorowski, Stanisław Kulawiak, Jacek Lalak, Tomasza Mielech, Roland Okoń, Mateusz Palka, Andrzej Rutyna, Joanna Stoga oraz Wojciech Zawadzki.





















wtorek, 31 maja 2016

Nowa Kolekcja Wrzesińska, Adam Lach - Nibyland


KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2015

ADAM LACH

NIBYLAND



NIBYLAND
fotografie: Adam Lach

Niby szary, brzydki budynek, niby kropka w powieści świata... Ale dla mnie, ta kropeczka znaczy więcej niż całe zdania.
Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców Miasta i Gminy Września niewielkiego regionu położonego w zachodniej Polsce.

To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach, unikająca sztucznych perypetii. To jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni, odnajdujemy wiele osobliwości.

Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Życie małych lokalnych społeczności ulega dziś znaczącym przemianom. Współczesny świat nastawiony na szybkie tempo i rozwój wielkich miast, prowokuje nas do coraz większej anonimowości jak, wobec tej tendencji, wyglądają relacje w małej społeczności? Czy nasze pochodzenie wciąż definiuje naszą tożsamość? Jakie relacje łączą nas z ludźmi, którzy pochodzą z tego samego obszaru? Czym jest współcześnie pojęcie domu, rodziny, wspólnoty? Nibyland pozwala nam zatrzymać się na chwilę i zanurzyć w historii tej zbiorowości, prostej i tajemniczej.

Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez dwunastoletnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki (gm. Września), która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

W kontekście globalnym gmina Września to nic nie znaczący punkt. Ale dla wielu ludzi to przestrzeń dla zdarzeń pełnych piękna, prawdy i rodzinności, wydarzających się nieustannie w każdej sekundzie życia. 




Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015




Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015




Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015



Adam Lach - Nibyland, Kolekcja Wrzesińska 2015


Jak pisze kurator tegorocznej Kolekcji Karol Szymkowiak:

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu zewnętrznemu oku mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i zadawać pytania.
W przysz
łości zbiór ten będzie stanowił bezcenne świadectwo naszych czasów.