czwartek, 14 listopada 2013

Przewodnik po konkursach fotograficznych

Ostatnio na dwóch blogach, których jestem czytelnikiem, pojawiły się interesujące wpisy, które pokazywały różne próby systematyzowania problematyki fotograficznej. Pierwszy, z prostą "ankietą tabletową" zwrócił uwagę na kwestie związane z uiszczaniem opłat za albumy przygotowane na urządzenia mobilne. Badanie miało oczywiście dość swobodną formę i w moim odczuciu bardziej chodziło o to, żeby sobie samemu zadać pytanie "ile jestem w stanie zapłacić za album fotograficzny na tablet", niż żeby uzyskać jakiś reprezentatywny obraz. Interpretacja była natomiast trochę smutna - świadomość fotograficzna kończy się, kiedy taki cyfrowy album osiąga wartość średnioformatowego filmu. Mam nadzieję, że gdyby badanie dotyczyło albumów tradycyjnych, to osiągnięte wartości oscylowałyby w granicach paczki 50 szitek 4x5 cala. Przynajmniej negatywu czarno-białego...

Na drugim blogu z kolei mamy bardzo ciekawą tabelę-wykres z książki Pierre'a Bourdieu Społeczna krytyka władzy sądzenia, którym opisano "orientację estetyczną drobnomieszczaństwa". Brzmi to dość topornie, bo i nie wiadomo do końca, kim ci drobnomieszczanie dzisiaj mieliby być, ale daje pewne wyobrażenie o ulubionych tematach fotograficznych przedstawicieli konkretnych grup społecznych, wyodrębnionych na podstawie wykonywanego przez ich reprezentantów zawodów. Pytania o metodologię i celowość takich badań są dość gorące, ale w końcu każda taka, prosta w formie, tabela prezentujaca zagadnienia związane z estetyką jest bardzo pożądana. Daje sporo socjologicznego i twardonaukowego oddechu od klasycznej czy nawet eseistycznej formy pisania o estetyce.

Skoro tabelki, wykresy, zestawienia i ankiety tak się sprawdzają, to być może warto przyjrzeć się Przewodnikowi po konkursach fotograficznych, przygotowanego przez Photoshelter. Liczący 37 stron i zajmujący niecałe 6 mb plik pdf pobrać można ze strony photoshelter.com. Aby go ściągnąć należy podać swój e-mail. W zestawieniu opisano 26 konkursów, podając kolejno: możliwości, jakie wg ogranizatorów i recenzentów oferowane są uczestnikom i laureatom, wypowiedzi laureatów, wysokość wpisowych, a na końcu każdej części - konkluzję. Całość jest napisana i ułożona w przystępnej formie. Jest trochę krytycznych uwag, trochę subiektywnych opinii, rad. Oczywiście jak w każdym tego rodzaju zestawieniu niektóre komentarze czy wnioski wzbudzać mogą nasze zdziwienie, albo niezgodę.

Jestem ciekaw, co myślicie o opisanych w tym zestawieniu konkursach.  

A przy okazji - to już setny post na blogu, a więc małe święto :)